התפתחות הילד: איך לפתח מוטוריקה עדינה אצל ילדים?

מוטוריקה עדינה היא אחת המיומנות הבסיסיות והחשובות ביותר בתהליך התפתחות הילד. במדריך זה נציג שלוש טכניקות מצוינות לצורך פיתוח מוטוריקה – שכל הורה יכול לבצע כבר עכשיו.

מוטוריקה עדינה: מיומנת בסיסית עליה יש לעבוד

מיומנות תנועתית או  מוטוריקה עדינה היא טכניקה אשר פועלת על קבוצות השרירים של ילדים. למעשה, ככל המפתחים את המוטוריקה העדינה בזמן – כך ניתן להשפיע לטובה על תפקודו של הילד כאשר הוא בגילאים בוגרים יותר. מדובר בתחום רגיש אותו יש לפתח באופן משמעותי החל מגיל 0, וזאת באמצעות מספר טכניקות מצוינות אשר יכולות לסייע מאוד בעבור המוטוריקה העדינה של הילדים שלכם:

פיסול

פיסול מאפשר לילד לפתח את המוטוריקה העדינה שלו, וזאת באמצעות שימוש בחומרים קלים. שימוש ב-i clay יכול לסייע בעבור פיתוח מיומנות של עבודה עם מרקמים. מדובר בחומר ידידותי וקל מאוד אשר מאפשר לפתח את היכולת הזו בצורה משמעותית, וזאת כחלק מפעילות יצירה משותפת. בשנים האחרונות ניתן לראות עידוד מצד רופאים בתחום של התפתחות הילד לעבודה עם מרקמים, הן לצורך חשיפה והן לצורך פיתוח מוטוריקה אשר מתבצעת באמצעות חומרים קלים וידידותיים לילדים.

התפתחות הילד איך לפתח מוטוריקה עדינה אצל ילדים

השחלת טבעות

השחלת טבעות מהווה פעילות מצוינת אשר עובדת על רמת הקשב של הילד כמו גם על השחלה אשר צריכה להתבצע בצורה מדויקת, ובהתאם לכך עובדת על היכולת של הילד לבצע פעולה עדינה בצורה נכונה ומדויקת. השחלת טבעות ניתן לבצע הן באמצעות כלי אותו מכינים בבית או באמצעות מוט, כל זאת בכדי לעבוד על המוטוריקה ולשפר אותה באמצעות השחלת טבעות.

ציור

ציור היא מיומנות אשר מאפשרת לחזק את היכולת של הילד לקשר בין העין ליד, כמו גם עבודה עם חומרים עדינים כמו דפים וצבעי מים. למעשה, גם ציור באמצעות גיר יכול לסייע מאוד לפיתוח המיומנות של הילדים, ועל כן מדובר בפעילות מומלצת אשר מאפשרת לילד לחזק את המיומנות הזו באמצעות משחק. הציור לא חייב להיות מדויק, אלא הרעיון הוא להעניק לילד את האפשרות להציג את היצירתיות שלו אך בו בעת גם לאחוז בצורה יציבה בכלי הציור. הציור יכול בקלות להפוך לתחביב קבוע, ולאפשר לילד גם להביע את עצמו על הדרך.

עבודה עם ספוג

זמן המקלחת הוא זמן מצוין לעבודה על מוטוריקה עדינה. למעשה, ספוג הוא חומר רך אשר מאפשר לחזק את השריר של הילד כמו גם היכולת לאחוז בספוג כאשר הוא ספוג וקשה יותר לאחיזה. מדובר בפעילות שילדים מתחברים מאוד, בעיקר בשל העובדה כי הם תופסים את העבודה עם הספוג בתור משחק. ניתן להתחיל ולשחק עם הילדים החל מגיל שנה וחצי, אולם מדובר בפעילות אשר יכולה להתאים גם לתינוקות החל מגיל 8 חודשיים – כמובן תחת פיקוח מצדכם ההורים, בשל העובדה כי מדובר בפעילות אשר מתבצעת במים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *