היתרונות של הקנאביס הרפואי

בשנים האחרונות, גדלה פתיחות הממסד והציבור הרחב לנושא של שימוש רפואי בקנאביס. עקרונית, שימוש זה איננו חדש, אם כי ישנן התפתחויות שונות סביב המחקר בתחום. מצד שני, השימוש בקנאביס למטרות רפואיות עדיין כפוף למגבלות חוקיות רבות ומכבידות. מהם יתרונות הקנאביס הרפואי?

מגוון אופני הכנה וצריכה

ראשית – כמה מילים על אופן הצריכה, ששונה מצריכת תרופות. לפני השימוש בקנאביס, ניתן להכין אותו באופנים שונים לשם שיפור השפעותיו. דרך נפוצה במיוחד, היא הכנת קנאביס לשימוש עם גריינדרים. גריינדר הוא שם נפוץ למטחנת קנאביס. כמו כן, ניתן לחמם את החומר בחמאה או בשמן, שיטה שמסייעת לשחרור החומרים הפעילים. שנית, יש מגוון אופני צריכה לקנאביס. בין הבולטים, נמצא השימוש במאיידים (וופורייזרים), שמאפשר שימוש חוזר בצמח (בשונה משריפת הצמח בעישון), מספק השפעה מהירה מאוד וגם מצמצם נזקים בריאותיים. דרך נוספת לצריכה, היא אכילת הקנאביס. מאחר שאכילה מעבירה את החומר דרך מערכת העיכול, מתקבלת השפעה של הקנאביס לזמן ממושך מהרגיל.

משכך כאבים

תועלת מרכזית ידועה, היא ביכולת הקנאביס הרפואי להקל על כאבים. הדבר מתבטא למשל בשיכוך כאב נוירופטי וכאב בחולי פרקינסון וסרטן. בנוסף, הוא מסייע להקל על כאבים בספורט, במיוחד תחרותי או הישגי, שם הוא מחליף שימוש במשככי כאבים סינתטיים, שגורמים להתמכרויות.

סיוע במגוון מחלות

קנאביס רפואי ניתן כסיוע למגוון מחלות או להתמודדות עם תופעות לוואי חמורות של הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי. דוגמאות בולטות לכך, הן תופעות הלוואי של כימותרפיה ושל הטיפול באיידס. קנאביס רפואי עשוי להינתן גם כסיוע במקרים של מחלות הקוליטיס, קרוהן, טרשת נפוצה וטורט. מחוץ לעולם המחקר, ישנן טענות על יתרונות של הקנאביס מול מגוון רחב הרבה יותר של מחלות. עם זאת, מתן קנאביס רפואי מצומצם למקרים שהרפואה המערבית מכירה בהם. חשוב לציין, שהמחקר בנושא זה מתקדם בהתמדה וכתוצאה מכך, מוכחים עוד ועוד מצבים שבהם קנאביס עוזר, דוגמת מחלות דלקתיות של המעי.

קנאביס מסייע למגוון מחלות

למטרות נפשיות

מעבר למחלות גופניות, קנאביס רפואי עשוי לסייע גם בטיפול במצבים נפשיים שונים. לדוגמא – סימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית  (PTSD – Post-Traumatic Stress Disorder), כהפרעות שינה, מתח וכעסים. בנוסף, ישנם מחקרים, לפיהם ייתכן והוא מועיל להפחתת דיכאון. אין עדיין מסקנות חד משמעיות בנושא זה ומתועדים מקרים שבהם הקנאביס גרם דווקא להחרפת נטייה לדיכאון.

תועלות נוספות

בנוסף לתועלות אלה, קנאביס ידוע גם באופן כללי כחומר אנטי דלקתי וככזה שמשפר תיאבון. הוא מקל על בחילות וניתן לעתים גם כחלק מטיפול פליאטיבי (מקל סבל) בסוף חיים.

לסיכום

כיום כבר אין ויכוח, על כך שלקנאביס יש תועלות רפואיות של ממש. כך שלמרות הבירוקרטיה והחקיקה בנושא זה, שנראה שעדיין נמצאים די מאחור, חשוב לחולים שעשויים להיות זקוקים לכך, להיות מודעים לאפשרות חשובה זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *